Bitlis Eren Üniversitesi 15 YaşındaBitlis Eren Üniversitesinin (BEU) kuruluşunun 15. yıl dönümü dolayısıyla Merkezi Konferans Salonu’nda “15. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlama Töreni” gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, Üniversitenin kısa tanıtım filmi gösterimi yapıldı. Kutlama programı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konservatuar Bölümü akademisyenlerinden Arş. Gör. Banu Selin Aşan ve Arş. Gör. Gamze Erengönül’ün keman dinletisi ile devam etti.

Daha sonra konuşmalar faslına geçildi. İlk sözü alan Eren Holding Temsilcisi Metin Kazaz, Eren ailesinin Üniversitenin imarı ve gelişmesindeki katkılarından söz ederek, bundan sonra da Sayın Ahmet Eren’in eğitim alanındaki yatırım ve desteklerinin süreceğini ifade etti.

Daha sonra Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş bir konuşma gerçekleştirdi.

Rektör Elmastaş konuşmasında, “Bitlis Eren Üniversitesi, kurulduğu tarihte, 3 fakülte,  2 enstitü, 1 yüksekokul, 5 meslek yüksekokulu ile başladığı eğitim-öğretim hayatına bugün, bünyesinde; öğrencilerin ve akademisyenlerin ihtiyaç duyacakları hemen hemen tüm imkânların olduğu, modern yapılara sahip 1 Lisans Üstü Eğitim Enstitüsü, 6 Fakülte, 2 Yüksekokul, 8 Meslek Yüksekokulu ve 16  Uygulama ve Araştırma Merkezi ve 10.500 öğrencisiyle, bilimsel ve akademik anlamda uluslararası yetkinlikte bir üniversitedir. Bitlis Eren Üniversitesi, kurulduğu günden bugüne verdiği 23.431 mezun ile birikimini değerleriyle büyüterek, geldiği nokta itibarıyla birçok başarıya imza atmış ve atmaya da devam etmektedir. Bu kısa süre içinde Bitlis Eren Üniversitesi, bölgenin ve Türkiye’nin önemli bir yükseköğretim kurumu haline gelmiştir.” dedi.

Bitlis Eren Üniversitesi, sayıları her geçen gün artan nitelikli öğretim elemanları ile, yeni açılan birim ve bölümleriyle, sürekli geliştirilen teknolojik altyapısıyla hem eğitim-öğretim hem de araştırma faaliyetlerini etkin şekilde sürdüren, başarı grafiğini hızla yükseltme azminde olan bir yükseköğretim kurumu olduğunu ifade eden Rektör Elmastaş, “Sanayi ile üniversiteyi araştırma-geliştirme inovasyon bilgi ve teknoloji transferi konularında buluşturmayı hedefleyen anlayışın bölgemizdeki uygulayıcılarından olan Bitlis Eren Üniversitesi, bilimi toplumla buluşturan, bilgiyi toplumun bütün katmanlarına yayan ARGE ve sosyal sorumluluk projelerine öncülük eden bir yükseköğretim kurumudur.” dedi.

Göreve başladıktan sonra Üniversitenin idari ve akademik gelişimi için yapılan çalışmalara da değinen Elmastaş,  “Bitlis Eren Üniversitesinde göreve geldiğimiz 2021 yılının başlarından itibaren Üniversitemizin alt yapı eksikliklerinden başlayarak peyzaj projelerine kadar, kampüsün dört bir yanında sosyal donatı eksikliklerini tamamlamak için süratle çalışmalar başlattık.  Bitlis il sınırları içinde bulunan, doğal güzelliklerinin yanı sıra barındırdığı sıcak ve soğuk gölleri, buz mağarası ve biyoçeşitliliğiyle bölgenin önemli turizm kaynaklarından biri olan Nemrut Kalderası ve çevresinin dünyaya tanıtımının amaçladığı Nemrut Jeopark çalışmasından, Bitlis ilinin sahip olduğu pomza ve perlit maden yataklarının işletilmesi, ekonomiye kazandırılması amacıyla Türkiye, İngiltere, Endonezya, İran, Portekiz ve Azerbaycan gibi çok sayıda bilim insanının katıldığı Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumuna kadar,  El – Aman Hanı Restorasyon Projesinden, Bitlis Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu açılması çalışmalarına kadar, kentin potansiyel gelişimi için birçok projede Üniversite olarak çok önemli mesafeler kaydettik.  Yine paydaşlarımızla birlikte Üniversite, BETAV ve KOSGEB işbirliği ile girişimcilere ve işletmelere ön kuluçka, kuluçka, kuluçka sonrası süreçlerde; iş geliştirme, mali kaynaklara erişim, yönetim, danışmanlık, mentörluk, ofis ve ağlara katılım gibi hizmetler sağlayan TEKMER’i hayata geçirdik. Öğrencilerimizin kültürel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak, kişisel gelişimlerini güçlendirecek sportif beceriler kazandırmak, sosyal ve kültürel hayatı zenginleştiren birçok projenin yanında; mesela Türkiye’de tek örneği bulunan Üniversitemiz kampüsünde Kayak Merkezini açtık.  Burada düzenlediğimiz Kar Festivali ve Kış Spor aktiviteleri ile öğrencilerimiz kar yağışını fırsata dönüştürdü.” dedi.

Üniversite kampüs alanının yeşillendirilmesi amacıyla peyzaj projesinin yanında yine paydaşlarla birlikte binlerce fidanının toprakla buluşturulduğunu kaydeden Rektör Elmastaş, “Amacımız, düşünen, araştıran, geliştiren, fikirlerini uygulamaya koyan ve hayallerini gerçekleştiren, yerli ve milli teknoloji geliştiren, sanatta ve bilimde öncü, nitelikli insan gücü ekseninde araştırma üniversitesi hedefli, öğrenci odaklı ve eğitim-öğretimde kalite öncelikli olarak bilimsel yolculuğuna devam eden bir Üniversite olmaktır.” dedi.

15. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerinde öğrencilere de seslenen Rektör Elmastaş; “Sevgili Öğrenciler, Üniversite hayatınız süresince sadece akademik anlamda değil aynı zamanda sosyal, kültürel ve sportif anlamda da sizleri buradan donanımlı bir şekilde mezun edebilmek için bütün gücümüzle çaba ve gayret sarf ediyoruz. Her zaman daha iyisi için kendinizi zorlayın ve şunu unutmayın ki mezun olduğunuzda da aramızdaki bağ hiçbir zaman kopmayacaktır. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Sizler için her türlü imkânı seferber etmekten son derece mutluyum.” dedi.

Üniversitenin kuruluşunda ve gelişmesinde katkı sunan tüm kişi ve kurumlara teşekkür eden Rektör Elmastaş, “Üniversitemizin kuruluşunda ve bu günlere gelmesinde büyük katkı ve desteklerinden dolayı  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a şükranlarımı arz ediyorum. Üniversitemizin imarında kurulduğu günden bugüne destek veren Eren Ailesine, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Bitlis Milletvekili Sayın Vedat Demiröz, ilimiz Milletvekilleri Sayın Vahit Kiler ve Sayın Cemal Taşar ile Valimiz Sayın Oktay Çağatay ve Belediye Başkanımız Sayın Nesrullah Tanğlay’a, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile STK temsilcilerine, Üniversitemizin göstermiş olduğu başarılarda asıl söz sahibi olan, özverili olarak çalışan akademik ve idari personelimize ve öğrencilerimize kucak açan Bitlis halkına teşekkür ediyorum."dedi.

Rektör Elmastaş’ın konuşmasının ardından Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay bir konuşma yaptı. Başkan Tanğlay konuşmasında Bitlis Eren Üniversitesinin kurumlar arası işbirliği ile üniversite-kent bütünleşmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek kente ve öğrencilere yönelik sosyal faaliyetlerin bundan böyle de devam edeceğini sözlerine ekledi.

Bitlis Eren Üniversitenin 15. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerine katılım gösteren Bitlis Milletvekili Vahit Kiler ise yaptığı konuşmasında, Bitlis’te 70 yıldan bu yana Şark Üniversitenin tabelasının durduğunu, ancak 15 yıl önce bu hayali gerçekleştirerek Bitlis Eren Üniversitesinin kurulmasının onur ve gururunu yaşadıklarını ifade etti. Üniversitenin kentin gelişiminde büyük katkısının olduğunu ifade eden Kiler, 7. Fakülte olarak Tıp Fakültesi müjdesinin Bitlis ile yakın zaman içinde paylaşmak istediklerini ifade etti.

Daha sonra protokol üyeleri sahnede 15. Yıl pastasını kestiler.

Törene Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş’ın yanı sıra Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Atlı, Eren Holding Temsilcisi Metin Kazaz, Genel Sekreter Vekili Muhammed Sami Belet, Ak Parti Tatvan İlçe Başkanı Cemil Sayılgan ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.